
(Poniższa treść stanowi przekład ze strony chiryu.be)
CZYM JEST CHI RYU AIKI-JUJITSU?
Chi Ryu Aiki-JuJitsu to sztuka, w której Hanshi Bernaschewice łączy swoje umiejętności i wiedzę z prawie 60-letniego doświadczenia w sztukach walki. System charakteryzuje się unikalnymi wzorcami ruchowymi oraz precyzyjnymi i dynamicznymi technikami zaczerpniętymi z różnych sztuk walki, takich jak Karate, Judo, Aikido, Daito Ryu Aiki-Jitsu, Hakko Ryu, Iaido, Kendo i Okinawa Kobudo, a także ze studiów Hanshi Bernaschewice w TCM (tradycyjnej medycynie chińskiej) i akupunkturze. Wielu instruktorów wywarło wpływ na Hanshi Bernaschewice w rozwijaniu tych wzorców i technik, w tym znani nauczyciele japońscy i europejscy, a także nauczyciele z Okinawy.
Chi Ryu Aiki-JuJitsu to skuteczna synteza kopnięć, uderzeń, rzutów i duszeń. Tradycyjne techniki użycia broni (z Ken-Jitsu czy Iai-Jitsu) są podstawą wielu technik występujących w programie Chi Ryu Aiki-JuJitsu. To właśnie z tego powodu Chi Ryu Aiki-JuJitsu powinno być uważane za wyjątkową tradycyjną sztukę walki w porównaniu z wieloma innymi współczesnymi sztukami.
Oprócz nauki programu technicznego wiele uwagi poświęca się technikom Kihon, takim jak Ukemi waza, Tai sabaki i Atemi waza. Trening Kihon waza często idzie w parze ze studiowaniem Kata. Adepci Chi Ryu Aiki-JuJitsu są szkoleni nie tylko w Kata systemu (Chi Ryu Kata Dai Ichi), ale także w wielu innych Kata (Nage no Kata, Shinto no Kata, Kime no Kata, Suwari waza Kata, Seitai Iai Gata itp. ). System kładzie duży nacisk na kontrolę ciała i perfekcję techniczną. Adepci Chi Ryu Aiki-JuJitsu muszą intensywnie trenować Kihon waza, Kata i program techniczny, aby osiągnąć doskonałość techniczną wymaganą przez tę sztukę.

ROZWÓJ
W porównaniu z innymi sztukami walki, takimi jak Karate czy Kobudo, Chi Ryu Aiki-JuJitsu jest stylem bardzo nowym. Hanshi Shōchi Jhonny Bernaschewice zaczął trenować różne sztuki walki (Karate, Judo, Aikido, Ju-Jitsu) w 1964 roku. Przez lata Hanshi Bernaschewice rozwinął swoje „Chi Ryu”.

Należy ją uznać za sztukę tradycyjną ze względu na źródła, z jakich czerpał Hanshi Bernaschewice. Kontakt z innymi sztukami walki, takimi jak Karate, Judo, Aikido, Ju-Jitsu, Hakko-Ryu, Daito-Ryu i Iaido, dał Hanshi Bernaschewice fundamentalne zrozumienie sztuk walki. Z tego doświadczenia rozwinął Chi Ryu Aiki-JuJitsu jako syntezę różnych sztuk, które praktykował.
Hanshi Bernaschewice uczy Ju Jitsu od 1971 roku. W 1983 roku zaczął uczyć Chi Ryu Aiki-Jitsu, zarówno w swoim Honbu Dojo, jak i na seminariach na całym świecie.